2019-04-12 ile na chrzest

Ile pieniędzy na chrzest? Optymalizujemy ukryte koszty!

Chrzest Święty to pierwsza ważna uroczystość w życiu dziecka. Choć, gdy dorasta, to nie pamięta tego wydarzenia, to fakt przyjęcia do wspólnoty wiary chrześcijańskiej, powinien odbywać się w dostojnej atmosferze. I wcale nie chodzi tu o wydawanie przyjęcia z tzw. pompą, po prostu ważna uroczystość wymaga odpowiedniego anturażu i świętowania. Pieniądze nie są najważniejsze, każdy organizuje chrzciny na miarę swoich możliwości. Najbardziej istotny jest fakt uczczenia tego ważnego wydarzenia, nie zaś otoczki z nim związanej. Jednak mimo to, przed udaniem się na uroczystość zadajemy sobie pytanie, ile na chrzest poświęcić pieniędzy. Kto obciążony jest największymi wydatkami i jak zoptymalizować koszty świętowania chrzcin dziecka?

Koszty dotyczą rodziców, rodziców chrzestnych i wszystkich gości

Chrzest to bardzo ważna uroczystość zarówno dla dziecka, rodziców, jak i gości. Zgodnie z wiarą katolicką, wydarzenie to zmywa tzw. grzech pierworodny, przez co stwarza szanse na zbawienie. To także symboliczne przyjęcie młodego człowieka do wspólnoty kościelnej. Nie może zatem dziwić fakt, że zwykło to wydarzenie się świętować. A to z kolei pociąga za sobą wydatki. Wbrew pozorom, kosztami nie są objęci tylko rodzice dziecka i rodzice chrzestni.

Tak naprawdę, każdy uczestnik tego wydarzenia powinien liczyć się z wydatkami. Koszty dotyczą zatem zarówno rodziców i chrzestnych, jak i każdego zaproszonego gościa. Oczywiście nie jest to ani regułą, ani wymogiem, ale wypada poczuć się do wydatku. Pamiętajmy, że rodzice, czyli organizatorzy mają duże wydatki przy wyprawianiu przyjęcia. Warto zatem wspomóc ich pewną kwotą, która przynajmniej po części zwróci poniesione trudy finansowe.

Jakie całkowite koszty zorganizowania chrztu po stronie rodziców?

Koszty zorganizowania chrztu po stronie rodziców wynikają z kilku aspektów. Są to zarówno większe wydatki, jak i mniejsze. Kwota, jaką należy poświęcić zależna jest od wielu zmiennych, np. ilości zaproszonych gości czy miejsca zorganizowania przyjęcia. Chrzciny w domu zawsze będą tańsze niż wyrządzenie imprezy w restauracji.

Na wysokość ceny składają się tak drobne rzeczy jak:

Szacuje się, że zorganizowanie profesjonalnej uroczystości z okazji chrztu, kosztuje rodziców kilka tysięcy. Kwota zależna jest też od miasta, jego statusu ekonomicznego i cen panujących w nim.

W Lublinie udało się zorganizować chrzciny w lokalu przewidziane dla 22 dwóch osób za 3300 zł.

To dobra cena jak na taką uroczystość, ale to wciąż poważny wydatek dla rodziców dziecka chrzczonego. Na szczęście koszty można zoptymalizować na kilka sposobów. Dużo można zaoszczędzić na ubranku dla dziecka do chrztu.

Oczywiście, nie znaczy to, że nie powinniśmy postawić na specjalny strój przeznaczony na taką okazję. Nie musimy jednak kupować odzieży na chrzciny. Tym bardziej, że oznaczałoby to zakup poszczególnych części kompletu. Będzie to znaczny wydatek.

Świetnym pomysłem jest postawienie na wypożyczenie ubranka na chrzciny.

Pamiętajmy, że jest to jednorazowa inwestycja, odzież taka nie będzie już przez dziecko używana. Wynajem ubranka zapewni odzież wyglądającą jak nową, a przy tym kosztującą dużo mniej jak połowa sklepowej ceny. To znaczna oszczędność pieniędzy, ale też czasu, który normalnie poświęcilibyśmy na żmudne odwiedzanie poszczególnych sklepów stacjonarnych. Wypożyczalnia ubranek do chrztu w Warszawie to dobry wybór.

Wypożycz ubranko do chrztu dziecka tanio
Przejdź do naszej oferty i już teraz zamów wybrany komplet ubranek do chrztu chłopca i dziewczynki.

Ile kosztują chrzciny w kościele?

chrzest dziecka w kościeleW przypadku płatności, jakie powinniśmy uiścić w kościele, ciężko mówić o czymś takim jak sztywny cennik usługi. Zazwyczaj rodzice spotykają się z informacją od księdza, że opłata jest dobrowolna i wynosi przysłowiowe „co łaska”.

Niestety, rodzice bardzo często traktują chrzciny jako okazję do wyścigów na zasadzie „kto więcej zapłaci”, bo przecież, „co sąsiedzi powiedzą?”. Nierzadko prowadzi do patologicznych sytuacji, kiedy rodzice płacą nawet i kwoty sięgające tysiąca złotych, a może nawet i więcej. Absolutnie tak nie musi być.

Opłata na zasadzie „co łaska” nie powinna całkowicie zwalniać nas z poczucia zapłaty, jednak nie należy przesadzać. Chrzciny to nie wyścigi. Zapłata rzędu 150-300 zł to w pełni uzasadniona kwota, której rodzice nie powinni się wstydzić zapłacić. Wyższe stawki nie są absolutnie wymagane. To źle pojmowane ambicje rodziców czasami zawyżają standardy płacowe.

Chrzest w kościele zazwyczaj jest kosztem rodziców dziecka chrzczonego.

Ile teraz średnio daje się w kopertę na chrzciny dziecka?

Kolejny aspekt związany z pytaniem dotyczącym kwoty pieniędzy, jaką należy poświęcić na chrzest, dotyczy gości. Pamiętajmy, że w dobrym zwyczaju jest, kiedy zaproszeni dają tzw. kopertę na dziecko.

Ile na chrzest przeznaczyć pieniędzy w formie podarunku?

ile do kopery na chrzestTo pytanie nie znajduje jednoznacznej odpowiedzi. Śledząc fora i pytając osoby zainteresowane, szybko zauważymy, że podawane kwoty bywają mocno zróżnicowane. Sytuacja jest bardzo podobna jak w przypadku opisywanej powyżej sytuacji wnoszenia opłaty dla księdza. Zdarzają się przypadki, kiedy goście do koperty wkładają aż tysiąc złotych.

Należy jednak wprost powiedzieć, że to również jest zachowanie przesadzone. Najczęściej jednak podawane kwoty są znacznie niższe. Najczęściej pojawia się wartość oscylująca w przedziale 300-500 złotych. Dotyczy ona raczej bliższej rodziny. Goście stanowiący dalszą rodzinę lub znajomych, zazwyczaj dają ok. 100-200 zł. Pamiętajmy jednak, że w obydwu przypadkach jest to tylko średnia.

Wartość ta nie stanowi żadnego wymogu i wkładajmy pieniądze do koperty według własnego rozumu.

Daj tyle, ile uważasz – jednak oblicz koszt talerzyka!

Najważniejsza zasada dotycząca wysokości kwoty przeznaczanej na chrzciny w tzw. kopercie mówi, że powinno się ustalić taką kwotę, jaką się uważa. I rzeczywiście tak jest. Nie istnieje żaden kodeks moralny, ani zwyczajowy, który nakazywałby jakąś minimalną kwotę, którą wypada dać dziecku na chrzciny.

Pamiętajmy przede wszystkim, że kwestia ta jest mocno uzależniona od możliwości gości. Każdy znajduje się w innej sytuacji materialnej i zupełnie inaczej podchodzi do wysokości pewnych kwot.

To, co dla jednej osoby będzie skromnym datkiem, dla drugiej może oznaczać wysoką kwotę, na którą nie może sobie pozwolić.

talerzykJest to zupełnie normalne i każdy zdaje sobie z tego sprawę. Pamiętaj też, że jesteś w rodzinie, która zna twoją sytuację i nikt nie będzie miał ci za złe, jeśli ofiarujesz mniejszą kwotę, jeśli twoje zasoby materialne nie są zbyt korzystne.

W przypadku, kiedy sytuacja materialna gościa nie jest najlepsza, wyrozumiali rodzice nie będą oczekiwali jakiejkolwiek zapłaty.

W takiej sytuacji najbardziej istotna będzie dla nich sama obecność, możliwość wspólnego świętowania i brania udziału w uroczystości tak ważnej dla pociechy. Jeśli jednak nie jesteś w najgorszej sytuacji, powinieneś poczuć się do podarowania pieniędzy.

Pamiętaj o tzw. talerzyku.

Każdy zaproszony gość, to dodatkowy koszt dla organizatorów przyjęcia. Posiłki mają swoją cenę. Zaproszeni powinni zatem poczuwać się również do obowiązku wsparcia rodziców, jeśli tylko nie znajdują się w najgorszej sytuacji materialnej. Pamiętaj też, że podany średni przedział nie stanowi wymogu, ani kwoty minimalnej. Dostosuj wysokość podarunku do swoich możliwości, liczy się gest.

Oprócz koperty podaruj prezent na pamiątkę Chrztu Świętego

Często goście myślą, że podarunek finansowy w kopercie, zwalnia ich z obowiązku zakupu prezentu stanowiącego pamiątkę Chrztu Świętego. Nie powinno tak być. Co innego jest wsparcie finansowe, które stanowi swego rodzaju rekompensatę dla rodziców za organizację kosztownej uroczystości, a co innego prezent, który będzie podarunkiem bezpośrednio na dziecka, które właśnie zostało ochrzczone.

Najczęściej wybierane są prezenty oscylujące wokół tematyki religijnej. Powinny one przede wszystkim upamiętniać uwolnienie dziecka od grzechu pierworodnego i przystąpienie do wspólnoty kościelnej.

Wszelkiego rodzaju medaliki, łańcuszki, piękne wydanie Biblii czy książki o tematyce religijnej są jak najbardziej mile widziane.

Goście, którzy nie stanowią najbliższej rodziny, mogą postawić na zwykłe zabawki o charakterze świeckim. Nie jest to jednak najlepszy wybór.

W przeciwieństwie do Komunii Świętej, przyjęło się, że podarunki na chrzest powinny mieć jednak charakter religijny.

Przepych w doborze prezentu nie jest mile wskazany, chodzi tu raczej o gest, niż wyścig na droższy podarunek.

Ile matka chrzestna i ojciec chrzestny dają na chrzest?

Ważne pytanie dotyczy tego, ile pieniędzy na chrzest powinni poświęcić rodzice chrzestni. Pełnią oni niezwykle odpowiedzialną i ważną funkcję, toteż ich obowiązek finansowy jest nieco większy. Analizując odpowiedzi rodziców chrzestnych, można zauważyć, że średnio w kopercie umieszcza się kwotę rzędu 600-1000 zł.

Wciąż jednak powinniśmy pamiętać, że wszelkie informacje dotyczące wysokości podarunku finansowego, nie mają obligatoryjnego charakteru, a stanowią jedynie wskazówkę. W każdej sytuacji, wysokość kwoty zależy głównie od naszej sytuacji materialnej.

Jakie dodatkowe wydatki czekają rodziców chrzestnych?

Rodzice chrzestni obłożeni są oczywiście dodatkowymi kosztami. Stanowią je m.in. wydatki związane z zakupem gromnicy i białych szat, ale także wyjątkowego prezentu. Podarunek od chrzestnych powinien mieć wyjątkowy charakter. Powinna to być pamiątka ściśle związana ze sferą religijną.

Najczęściej wybierane są estetyczne różańce, medaliki święte często zdobione dodatkowym grawerem lub okazjonalne wydanie Biblii.

Wypożycz ubranko do chrztu dziecka tanio
Przejdź do naszej oferty i już teraz zamów wybrany komplet ubranek do chrztu chłopca i dziewczynki.

Ile na chrzest? Najbliższa rodzina i dalsza…

Odpowiedź na to pytanie została już po części udzielona. Powtórzmy jeszcze raz, że każda sytuacja ma przede wszystkim charakter indywidualny, a wysokość ofiarowywanej kwoty uzależniona jest przede wszystkim od naszych możliwości i sytuacji materialnej.

Analizując jednak pewne trendy i udzielane odpowiedzi, można podać przedziały cenowe, które stanowią najczęściej przekazywane podarunki. Bliższa rodzina powinna przekazać więcej. Zazwyczaj jest mowa o kwotach rzędu 300-500 zł. Pozostali goście, zarówno dalsza rodzina, jak i znajomi, zazwyczaj deklarują ofiarowywaną kwotę rzędu 100-200 zł.

Ile pieniędzy na chrzest? Optymalizujemy ukryte koszty!
4.5 (90%) 6 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *