2019-04-16 matka chrzestna

Matka chrzestna – obowiązki, formalności i prezenty na chrzest

Pierwszym i jednocześnie najważniejszym sakramentem w życiu religijnym człowieka jest oczywiście chrzest. W tradycji religii katolickiej ma on miejsce zazwyczaj w okresie niemowlęcym, chociaż zdarzają się oczywiście wyjątki. Rodzice dziecka powinni wybrać matkę chrzestną, a także ojca chrzestnego. Najlepiej, kiedy to będą dość bliskie osoby, aby dziecko miało z nimi dobry kontakt. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby dobrze przemyśleć, komu powierzyć tak ważną funkcję.

Kto to jest matka chrzestna?

Prawdopodobnie większość dorosłych kobiet przynajmniej raz w życiu otrzymała propozycję, aby zostać matką chrzestną dla dziecka. Proszą o to zarówno najbliżsi z rodziny, jak i przyjaciele, a czasami nawet dalsi znajomi. Matka chrzestna jest osobą, która razem z ojcem chrzestnym, przedstawia dziecko do sakramentu chrztu.

chrzest dzieckaUczestniczy aktywnie w samej ceremonii poprzez wyznanie wiary i złożenie przyrzeczenia pomocy w wychowaniu malucha w duchu religii, którą przyjmuje – w naszym kraju będzie to religia katolicka.

Zostanie matką chrzestną niewątpliwie stanowi powód do dumy i ogromny przywilej, jednak nie można zapominać o obowiązkach wynikających z tego faktu. Oznacza to, że nie należy bezrefleksyjnie przyjmować prośby, ale trzeba ją dobrze przemyśleć i mieć świadomość dużej odpowiedzialności.

Bycie chrzestną nie ogranicza się do jednego dnia i konkretnej ceremonii w kościele, ale jest swoistym stygmatem na całe życie. Matka chrzestna powinna uczestniczyć w życiu swojego chrześniaka i zawsze służyć mu wsparciem i dobrą radą. To również współodpowiedzialność za wychowanie dziecka w duchu chrześcijańskim.

Matką chrzestną nie każdy zostać może…

Przede wszystkim nie może nią zostać biologiczna mama dziecka. Przy wyborze lepiej też nie kierować się stanem majątkowym przyszłej chrzestnej, ale bliskością z nią i po prostu dobrym kontaktem. Przecież chrzestna powinna uczestniczyć w życiu dziecka, a nie jedynie w samej ceremonii Chrztu Świętego. Bycie chrzestną nie polega również na przysyłaniu prezentów z okazji urodzin czy innych wydarzeń.

Ważne są jednak obostrzenia wynikające z prawa kanonicznego. Kościół stawia określony wymóg wieku. Osoby zbyt młode uznaje się za nieodpowiednie, ponieważ same są dopiero na etapie kształtowania dojrzałej wiary. Dlatego należy mieć co najmniej, 16 lat. Oczywiście konieczna jest też przynależność do wspólnoty kościoła katolickiego i wcześniejsze przyjęcie najważniejszych sakramentów, a więc chrztu, Komunii Świętej i bierzmowania.

Jeżeli ktoś przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania, to może zostać dopuszczony warunkowo do godności bycia rodzicem chrzestnym, ale wymaga to zgody proboszcza z własnej parafii.

Chrzestną nie zostanie kobieta żyjąca w konkubinacie i bez ślubu kościelnego, ale także niepraktykująca. Taka osoba po prostu nie otrzyma odpowiedniego zaświadczenia wydawanego przez stosowną parafię. Warto pamiętać, że przed jego wydaniem czasami konieczne jest dostarczenie potwierdzenia odbycia spowiedzi świętej.

Podsumowując, chrzestną nie może zostać osoba:

  • Poniżej 16 roku życia (chociaż jest możliwość wyjątku)
  • Niewierzącą bądź niepraktykująca
  • Żyjąca w konkubinacie
  • Spokrewniona w prostej linii z dzieckiem
  • Obłożna karą kościelną.

Czy matka chrzestna może być ciężarna w świetle nauki kościoła katolickiego?

Panie w ciąży czasami obawiają się zostać matkami chrzestnymi, a winne temu są przesądy, które jednak nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Warto wyraźnie podkreślić, że dziecko nowo narodzone nie będzie się źle chować albo często chorować, gdy jego mama zostanie chrzestną innego maleństwa. Dzieci nie odbierają sobie nawzajem zdrowia. Przesądy, gusła, wierzenie w horoskopy i wróżby mogą nawet prowadzić do opętania i zniewolenia przez szatana.

Również stanowisko kościoła katolickiego jest bardzo jednoznaczne w tej kwestii – ciąża nie stanowi żadnej przeszkody do bycia matką chrzestną. Trzeba jedynie spełniać warunki stawiane przez prawo kanoniczne wobec chrzestnych i cieszyć się dobrym stanem zdrowia, aby wytrwać bez problemu przez całą ceremonię chrztu. Przyda się zatem trochę zdrowego rozsądku i prawdziwej wiary, a nie wiary w zabobony i dziwne przesądy.

Co robi chrzestna na chrzcie?

biała szatkaChrzestna pełni bardzo ważną funkcję na obrzędzie chrztu. Symbolicznym momentem przyjęcia obowiązku bycia chrzestną jest wyznanie wiary we własnym imieniu, wypowiadanie formuły wyrzeczenia się zła oraz złożenie obietnicy wychowania dziecka w wierze katolickiej.

Chrzestna razem z rodzicami potwierdza chęć otrzymania przez dziecko chrztu. Często to właśnie ona trzyma dziecko w trakcie ceremonii, a przede wszystkim nakłada mu białą szatę, błogosławi je i w ten sposób wprowadza do wspólnoty Kościoła.

Na zakończenie obrzędu składa też swój podpis w księdze chrztów, podobnie jak chrzestny i rodzice biologiczni.

Matka chrzestna – obowiązki i formalności

Każda chrzestna staje wobec obowiązków zarówno duchowych, jak i materialnych. Z punktu widzenia wiary, to właśnie te pierwsze mają największą wartość. Obowiązkiem matki chrzestnej jest zatem dbanie o duchowy rozwój malucha, ale jednocześnie wspieranie rodziców w jego wychowaniu.

Chrzestna powinna być później świadkiem bierzmowania chrześniaka oraz uczestniczyć we wszystkich ważnych wydarzeniach jego życia – Komunii Świętej, urodzinach, ślubie. Dlatego tak ważne, aby wybierać naprawdę bliską osobę, z którą utrzymuje się serdeczne kontakty i na którą zawsze można liczyć.

Podstawowym obowiązkiem materialnym matki chrzestnej jest zakup specjalnego ubranka na chrzest oraz białej szaty nakładanej na malucha podczas ceremonii. Jednak ta tradycja powoli zanika i to z kilku powodów.

Często zdarza się, że rodzice nie chcą obarczać przyszłej chrzestnej dodatkowym wydatkiem albo wolą sami kupić ubranko kierując się wyłącznie indywidualnym gustem. Warto tę kwestię od razu ustalić z rodzicami, aby nie było żadnych nieporozumień. W wielu przypadkach chrzestna jedynie nakłada szatę chrzcielną podczas ceremonii chrztu, ale jej kupnem zajmują się rodzice.

Wypożycz ubranko do chrztu dziecka tanio
Przejdź do naszej oferty i już teraz zamów wybrany komplet ubranek do chrztu chłopca i dziewczynki.

Matka chrzestna powinna jednak dać maluchowi pamiątkę Chrztu Świętego, a przede wszystkim uczestniczyć w jego życiu.

Ile chrzestna daje średnio na chrzest?

Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że tak naprawdę nieważna jest kwota, ponieważ to nie pieniądze w tej doniosłej ceremonii są najważniejsze. Lepiej też nie zaprzątać sobie głowy myślą, ile na chrzest do koperty. Stawki są zresztą różne. Jednych stać na danie 50 zł, z kolei inni mogą sobie pozwolić na wydatek nawet 1000 zł.

Najczęściej są to jednak kwoty rzędu 200 – 500 zł. Jeżeli chrzestna w ogóle nie da pieniędzy, to też nie powinno to nikogo dziwić. Wiele osób woli kupić konkretny prezent niż dać pieniądze w kopercie. Czasami też zdarza się, że matka chrzestna uczestniczy w przygotowaniach do ceremonii i np. opłaca wynajęty lokal na przyjęcie.

Co daje i kupuje chrzestna na chrzest?

Przyjmuje się, że najokazalsze prezenty fundują maluchowi właśnie rodzice chrzestni. Dobrym pomysłem jest połączenie sił, a w zasadzie możliwości finansowych i zakup jednego, wspólnego prezentu od rodziców chrzestnych. Problem jest z reguły z wyborem najlepiej dopasowanego prezentu. Warto porozmawiać na ten temat z rodzicami biologicznymi dziecka, jednak wydaje się, że kryterium praktyczności będzie najważniejsze.

Nie można też zaniedbywać kwestii jakości prezentu i przede wszystkim pamiętać o swoich możliwościach finansowych. Warto przy tym podkreślić, że pierwszym prezentem od mamy chrzestnej jest tak naprawdę zgoda na przyjęcie tej odpowiedzialnej funkcji. Drugim zaś kupiona biała szatka, którą się nakłada na dziecko podczas ceremonii chrztu i która ma symbolizować czystość i niewinność dziecka.

Jednak najważniejsze, aby dziecko miało jakąś pamiątkę z tego wyjątkowego dnia. Coś, co po latach nadal będzie miało wartość i pozostanie z dzieckiem nawet na całe życie. Doskonale się sprawdzi spersonalizowana szkatułka z grawerem albo estetycznie wykonana kartka. W ostatnim czasie furorę też robi bańka my wish wyglądająca z daleka, jak ozdoba na łańcuszku.

Tak naprawdę jest to niewielka karteczka z życzeniami dla chrzczonego dziecka. To niewątpliwe ponadczasowy prezent. Świetnym pomysłem będzie też zorganizowanie profesjonalnej sesji zdjęciowej. Do zdjęć zawsze chętnie się wraca, a dziecko na pewno z radością je obejrzy i zobaczy, jak wyglądał ten wyjątkowy dzień w życiu, którego przecież nie pamięta.

Jaki prezent na chrzest dla dziewczynki od mamy chrzestnej?

Bardzo częstym wyborem jest oczywiście coś z biżuterii. To może być estetyczny medalik z wizerunkiem aniołka albo świętego patrona. Przyjmuje się, że dla dziewczynki medalik powinien być owalny bądź okrągły. Niektóre chrzestne decydują się na podarunki na przyszłość np. elegancki różaniec czy kolczyki. Coraz chętniej sięga się po prezenty spersonalizowane. Jeżeli chrzestna daje medalik, to z tyłu zostaje wygrawerowana data wydarzenia albo życzenia. Podobnie będzie wyglądać urocza pozytywka, szkatułka, a nawet sztućce z grawerem. Modne są łyżeczki czy srebrne grzechotki.

Teoretycznie prezent nie musi być użyteczny i niektórzy ograniczają się wyłącznie do symbolicznych pamiątek, ale dobrze też pomyśleć o czymś bardziej przydatnym. Zawsze się sprawdzają też tradycyjne albumy na zdjęcia, a niezwykle praktycznym prezentem może się okazać spacerówka, nosidełko turystyczne albo fotelik samochodowy. Ciekawym pomysłem jest tort, ale wykonany z pieluszek.

Jaki prezent na chrzest dla chłopca od mamy chrzestnej?

W zasadzie można powiedzieć, że prezenty dla chłopca niewiele się różnią od tych wybieranych dla dziewczynek. Również w tym przypadku mogą mieć charakter religijny albo świecki. Tradycyjny medalik z krzyżykiem będzie dobrym pomysłem na prezent. W ostatnim czasie furorę robią samochody elektryczne stanowiące miniaturę konkretnych modeli albo srebrne skarbonki w formie samochodu i opcją grawera.

To może być również Biblia w obrazkach albo książeczka do kąpieli. Oryginalnym pomysłem wydaje się też założenie lokaty dla dziecka, na którą systematycznie będzie się wpłacać pieniądze. Tak naprawdę liczy się pomysłowość, a nie wysokość wydanej kwoty.

Wypożycz ubranko do chrztu dziecka tanio
Przejdź do naszej oferty i już teraz zamów wybrany komplet ubranek do chrztu chłopca i dziewczynki.
Matka chrzestna – obowiązki, formalności i prezenty na chrzest
4 (80%) 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *