2019-04-12 prezent na chrzciny

Prezent na chrzciny – co najlepiej kupić dla chłopca i dziewczynki?

Choć w ostatnich latach uroczystość ta zaczyna podlegać coraz mocniejszej komercjonalizacji, to wciąż Chrzest Święty, w przeciwieństwie do Pierwszej Komunii, traktowany jest z większą powagą. Nie może to dziwić. Dla wiernych jest to oczyszczenie dziecka z grzechu pierworodnego oraz wprowadzenie go do wspólnoty kościoła. Dla wielu rodziców jest to zatem najważniejszy moment w życiu swojej pociechy, a zatem chcą, żeby dzień ten był wyjątkowy. To właśnie dlatego, prezent na chrzciny wciąż zachowuje swoją powagę i nie ma tak komercyjnego znaczenia jak podarunek z okazji Komunii. Sprawdźmy zatem, co warto podarować na pamiątkę Chrztu Świętego.

Pamiątka Chrztu Świętego

Chrzest Święty to pierwszy sakrament w życiu katolika. Z punktu widzenia religijnych wierzeń, ma on zbawienny charakter i to w dosłownym użyciu tego terminu. Jego rolą jest bowiem zmazanie grzechu pierworodnego, z którym rodzi się dziecko, a który uniemożliwia dostąpienia zbawienia. Przyjęcie chrztu oczyszcza z tego brzemienia i otwiera człowiekowi drogę do królestwa niebieskiego – drogę, która będzie odtąd zależna tylko od jego dobrych uczynków i miłości jaką obdarzy swoich najbliższych.

To także symboliczne przyjęcie do wspólnoty wiernych. Jest to zatem wydarzenie o bardzo dostojnym znaczeniu, które wymaga wyjątkowego uczczenia. Zapewne dlatego, prezent na chrzest dziecka wciąż ma charakter pamiątki, a nie komercyjnej zabawki. Z tego powodu, podarunki powinny być dobrze przemyślane, a najlepiej związane ze sferą religijną lub zachowujące stonowany klimat, charakter wyjątkowego upominku.

Wypożycz ubranko do chrztu dziecka tanio
Przejdź do naszej oferty i już teraz zamów wybrany komplet ubranek do chrztu chłopca i dziewczynki.

Czego nie kupować na chrzciny?

Chrzciny na pewno nie są okazją, na którą pasuje każdy rodzaj prezentu, choć coraz częściej tak się staje. W naszej kulturze jednak wciąż uroczystość ta zachowuje wyjątkowy i podniosły charakter, który wyklucza możliwość podarowania niektórych upominków. Dobór właściwego prezentu powinien być odpowiednio przemyślany. Warto pielęgnować tradycję i podtrzymywać dostojność pewnych uroczystości, pozostawiając je wolne od komercyjnego charakteru.

chrzest dzieckaIstnieje zatem pełen katalog przedmiotów, których nie powinno kupować się na prezent upamiętniający chrzciny dziecka. Przede wszystkim, warto odstąpić od zasady, że prezent na chrzciny dziecka jest tak naprawdę dla rodziców.

Bardzo często goście kierują się praktycznym zastosowaniem podarunku, który odciąża finansowo codzienne obowiązki rodziców.

Powszechnym wręcz już zjawiskiem stało się obdarowywanie ubrankami, pościelą czy pieluchami, a także zestawem kosmetyków pielęgnujących skórę malca. To prezenty na pewno praktyczne i przydatne, ale nie bardzo pasujące jednak do okazji.

Drugi rodzaj podarunków ma już przeznaczenie stricte dla dziecka, ale także nie odpowiada dostojności sytuacji. Mowa tu o różnego rodzaju zabawkach o masowym charakterze, stricte rozrywkowych, które można dostać we wszystkich sklepach dziecięcych.

O ile gustowna lalka (gustowna, najlepiej wykonana metodą hand-made, nie komercyjna, pełna jaskrawych kolorów) dla dziewczynki może jeszcze zostać przyjęta pozytywnie, to z pewnością podarunki typu klocki Lego, pistoleciki, resorki itp. nie pasują na prezent na chrzciny.

Zdecydowanie unikajmy takich rozwiązań. Odpowiedni podarunek, jeżeli nie należy do sfery religijnej, powinien mieć wyjątkowy charakter, a nie stanowić kolejną zabawkę, którą dziecko dostaje przy każdej innej okazji.

Wręczamy pieniądze i dajemy pamiątkę

Wielu gości wychodzi z założenia, że wręczenie pieniędzy w kopercie zwalania z obowiązku podarowania pamiątki dla dziecka. Przede wszystkim ustalmy jedno. Obowiązku nie ma żadnego, chyba, że potraktujemy go w charakterze moralnej powinności. Wręczanie koperty z pieniędzmi i prezentu dla dziecka to nie wymóg, obligatoryjnie narzucona konieczność, to dobry zwyczaj, który z jednej strony rekompensuje rodzicom poniesione koszty, a z drugiej upamiętnia tą ważną w życiu dziecka chwilę.

ile do kopery na chrzestOczywiście każda sytuacja jest uzależniona od naszej sytuacji materialnej. Jeżeli nie jesteśmy zamożni, przechodzimy trudności finansowe, to dla rodziców już samo uczestnictwo, wspólne świętowanie będzie najlepszym prezentem, na pewno nikt nie będzie oczekiwał od nas ani koperty z pieniędzmi, ani wyszukanego prezentu dla chłopca lub dziewczynki.

Jeśli jednak jesteśmy w bardziej korzystnej sytuacji i możemy sobie pozwolić na pewien wydatek, to postąpmy tak. To naprawdę ważna uroczystość, którą warto upamiętnić.

Wręczmy zatem kopertę z pieniędzmi dla rodziców oraz przygotujmy wyjątkowy prezent dla malca.

Najpopularniejsze prezenty na chrzest

Zostało już powiedziane, że istnieją rodzaje prezentów, które nie sprawdzą się najlepiej w kontekście upominków z okazji chrzcin. Są też takie, które stanowią wręcz zestaw obowiązkowy oraz mile widziany. Jakie prezenty najczęściej pojawiają się w tym dniu? Ich rodzaj, wartość oraz przeznaczenie uzależnione jest roli, jaką pełnią zaproszeni oraz stopnia bliskości. Zupełnie inny podarunek wręczą rodzice chrzestni, inni bliska rodzina, a jeszcze odmienny daleka rodzina lub znajomi rodziców chrzczonego dziecka.

ile na chrzestNajbardziej popularnymi prezentami na chrzciny dziecka są:

  • dewocjonalia
  • srebrne lub złote ozdoby
  • książki zarówno religijne, jak i świeckie
  • pamiątkowe albumy / księgi chrztu.

Wśród bardziej praktycznych prezentów, które przeznaczone są dla rodziców, należy wymienić wózki, foteliki samochodowe i wspominane już ubranka, pościel, pieluchy czy kosmetyki. Podarunki o charakterze praktycznym jak zostało już powiedziane, nie stanowią idealnie dopasowanego prezentu do okoliczności, ale wciąż są popularne. Co więcej, bardzo często są wynikiem prośby rodziców. Pamiętajmy zatem, że wszelkie podpowiedzi dotyczące prezentu mają jedynie charakter pomocniczy, nie powinny być traktowane jako wyrocznia.

Personalizowane prezenty na chrzciny dziecka

Coraz częściej pojawiają się prezenty o charakterze spersonalizowanym, czyli przeznaczonym do konkretnej, określonej osoby i tylko dla niej. Są to przedmioty, które wyraźnie podkreślają adresata, zatem nie mają charakteru ogólnego. To wspaniały pomysł na pamiątkę na lata, który potwierdza zaangażowanie osoby, która prezent wręczyła. Taki podarunek na chrzest dziecka na pewno nie jest bowiem „pójściem na łatwiznę”.

Wymaga poświęcenia czasu, zarówno na wymyślenie koncepcji podarunku, jak i jego wykonanie czy zamówienie. W tym przypadku nie wystarczy wejść do pierwszego lepszego sklepu, wziąć z półki towar i podejść do kasy. Taka koncepcja wymaga zaangażowania, co zawsze będzie docenione zarówno przez rodziców, jak i przez dziecko, kiedy już dorośnie. Pomysły na spersonalizowanie przedmiotu mogą być różne. Jednak zdecydowanym królem w tej materii są podarunki z grawerem.

Ta sztuka zdobienia przedmiotów wręcz wrosła się już w tradycję udanego przedmiotu na chrzciny. Sprawdzą się tu zarówno grawerowane dewocjonalia, jak i przedmioty o świeckim charakterze.

Kolejna metoda to wyszywane inicjały. W przypadku personalizowanych prezentów dużą zaletą jest fakt, że otwierają one szerokie możliwości wyboru. Element określający dokładnie adresata nadaje prezentowi wymiaru wyjątkowego, oryginalnego, co sprawia, że można tu postawić na naprawdę dowolny przedmiot, co więcej, może to być rzecz, którą dziecko wykorzysta dopiero po latach, kiedy dorośnie.

Dla przykładu, może to być portfel z tłoczonymi inicjałami chrzczonego. Po latach, kiedy dziecko dorośnie i zacznie otrzymywać pierwsze kieszonkowe od rodziców, będzie mógł je gromadzić w tym przedmiocie, a każdorazowe jego wzięcie do rąk będzie przypominało zarówno o przystąpieniu do pierwszego swojego sakramentu, jak i o osobie, która prezent ten wręczyła.

A może grawerowany prezent na chrzest?

Grawerowany prezent na chrzest to jeden z najlepszych możliwych pomysłów. Ma on charakter spersonalizowany, nadaje wyjątkowego tonu i na lata stanowi przypomnienie o jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu dziecka. Koncepcji na grawerowany prezent jest wiele. Przede wszystkim można wybierać w szerokich możliwościach biżuteryjnych.

W tym przypadku mogą to być zarówno przedmioty o charakterze religijnym, np. krzyżyki lub medaliki z grawerowaną datą chrzcin, jak i świeckim, np. bransoletki z datą chrztu i inicjałami lub jakikolwiek inny przedmiot biżuteryjny z inicjałami. Nie musi to być oczywiście biżuteria.

Wśród grawerowanych podarunków możemy postawić na wiele rozmaitych przedmiotów. Świetnie sprawdzi się np. dziecięcy zegareczek z inicjałami, który maluch doceni jak nieco dorośnie. Może to być także szkatułka na przechowywanie swoich „skarbów” czy jakikolwiek inny przedmiot. Grawer sprawia, że niemal każda rzecz nabierze wyjątkowego wymiaru i będzie wspaniałym prezentem.

Praktyczne prezenty na chrzest dla chłopca

Prezenty praktyczne na chrzest dla chłopca to bardzo dobry pomysł. Mają one zupełnie inny wymiar, niż te, które adresowane są bardziej do dorosłych. Chodzi tu o wybór gustownego przedmiotu, który za kilka lat będzie przez chłopca używany. Idealnym pomysłem jest postawienie na piękne pióro, może ono być z grawerem upamiętniającym dzień chrztu lub z inicjałami chłopca, ale może mieć także niegrawerowany charakter.

Być może pierwszy rowerek będzie wspaniałym podarunkiem dla malca, z którego ucieszą się również rodzice? Jest to przedmiot, z którego korzysta każde dziecko, ma nie tylko wymiar rozrywkowy, ale wpływa także na prawidłowy rozwój fizyczny dziecka. To właśnie z tego powodu nadaje się idealnie jako prezent na chrzciny, czyli ważną uroczystość w życiu dziecka. Rowerek odegra ważną rolę w jego rozwoju, więc nadaje się świetnie na podarunek dla chłopca z okazji przystąpienia do wspólnoty wiernych.

Z bardziej rozrywkowych zabawek, dosyć modny stał się srebrny samochodzik-zabawka. Na wstępie zostało powiedziane, że resorki nie najlepiej pasują na prezent z okazji chrztu. Zgadza się, ale w tym przypadku mowa o czymś więcej niż zwykły samochodzik. To piękny, wykonany z dużą starannością pojazd, który dodatkowo został ozdobiony kryształkami. Zabawka zyskuje charakteru jubilerskiego, wyróżnia się spośród całej masy kolorowych resorków, jakie można nabyć w zwykłym sklepie z zabawkami.

Z tego powodu, idealnie wpisze się w pomysł na pamiątkę Chrztu Świętego. Kiedy chłopiec nieco dorośnie i zacznie się samodzielnie bawić takim pojazdem, od razu pomyśli o osobie, która podarowała ten przedmiot. Osoby bardziej zamożne, które chcą sprawić naprawdę wyjątkowo przydatny prezent, mogą postawić na elektryczne samochody, stanowiące odwzorowanie prawdziwych auta. Godziny długiej zabawy zagwarantowane.

Co kupić na prezent do chrztu dla dziewczynki?

W przypadku dziewczynek możliwości wyboru gustownego prezentu z okazji chrzcin są jeszcze większe. Warto postawić na różnego rodzaju statuetki i posążki. Świetnie sprawdza się posrebrzana pozytywka w kształcie karuzeli czy wykorzystująca pozłacaną figurkę baleriny. Istnym hitem ostatnich lat są posrebrzane lub pozłacane buciki z różowymi kryształkami w formie dodatków ozdobnych.

Figurki takie odzwierciedlają buciki, w które dziewczynki ubierane są do chrztu. To wspaniała pamiątka o bardzo gustownym wykonaniu i iście dziewczęcej estetyce. W przypadku bardziej praktycznych podarunków można postawić na gustowne posrebrzane szkatułki, w których w przyszłości dziewczynka będzie mogła przechowywać swoje świecidełka, pierścionki itp. Jeżeli chcemy podarować praktyczny prezent o ważniejszym wykorzystaniu, można postawić na gustowny wózek, którym dziewczynka będzie się bawić, kiedy podrośnie.

5 pomysłów na oryginalny i niezapomniany prezent

Najlepiej sprawdzają się pomysły oryginalne, stanowiące wyjątkowy i niezapomniany podarunek, który będzie miał przede wszystkim wartość sentymentalną. Wśród takich pomysłów na pierwszym miejscu należy wymienić voucher na sesję zdjęciową z profesjonalnym fotografem. Będzie to pamiątka sensu stricte. Nastrojowe i zdjęcia okazjonalne, wykonane przez fachowca, połączą w sobie zarówno estetykę, jak i wymiar praktyczny.

Nie od dziś wiadomo, że zdjęcia to najlepsze pamiątki, które nie tylko pozwalają wrócić wspomnieniami do minionych chwil, ale także przeżyć je od nowa. Ten drugi wariant jest szczególnie ważny w przypadku dzieci, które przecież, gdy dorastają nie pamiętają swoich chrzcin. Profesjonalne fotografie pozwolą przeżyć tę chwilę, zobaczyć jak wyglądało się w dzieciństwie i podczas tego ważnego momentu. To świetna pamiątka na całe życie. Idealnie sprawdzi się także w dorosłości, np. przy wspólnym oglądaniu zdjęć z przeszłości z żoną czy dziećmi.

Skarbonka wykonana z metalu, zdobiona pięknymi wzorami, a najlepiej dodatkowo także spersonalizowanym grawerem, to również oryginalna i wyjątkowa pamiątka na lata.

Równie dobrze sprawdzi się gustowny kuferek na skarby, które związane będą z rozwojem dziecka: jego malunki, samodzielne wykonywane zabawki w przedszkolu itp.

Bardzo dobrym pomysłem jest zakup specjalnej posrebrzanej grzechotki, która swoim image przywodzi na myśl tę uroczystą chwilę jaką jest chrzest, a jednocześnie stanowi przedmiot codziennego użytku w przypadku niemowlaków.

No i wreszcie złoty łańcuszek z gustowną zawieszką zawsze będzie w ścisłym top pomysłów na oryginalny prezent do chrztu.

Jakie prezenty od chrzestnych?

Rodzice chrzestni odgrywają szczególnie ważną rolę, dlatego prezent od nich powinien mieć wyjątkowy charakter, który będzie ściśle związany tematycznie z uroczystością. W grę wchodzą tu niemal tylko dewocjonalia.

Mogą to być zarówno medaliki czy łańcuszki religijne, jak i np. specjalne wydanie Biblii.

Jakie prezenty na chrzest od dziadków – babci i dziadka?

Dziadkowie zazwyczaj również stawiają na prezenty o charakterze dewocjonalnym. To zawsze dobry pomysł, ale dziadkowie mogą rozszerzyć swoje plany o przedmioty wyjątkowe, ale świeckie, jak np. wspomniane skarbonki czy kuferki na skarby. Jako, że dziadkowie uchodzą głównie za tych, którzy rozpieszczają dzieci, mogą z powodzeniem wybierać wśród zabawek.

Warto postawić na gustowne posrebrzane przedmioty, które dodatkowo zdobione są kolorowymi kryształkami. Dobrym pomysłem w przypadku dziadków są także przedmioty praktyczne: rowerek, wózek.

Ile pieniędzy na chrzest?

Wspominaliśmy o tym, że wypada wręczyć kopertę z pieniędzmi, które w pewnym stopniu zrekompensują rodzicom wydatki poniesione w związku z organizacją uroczystości. Wysokość kwoty jest kwestią indywidualną. Przede wszystkim, dajemy tyle, ile możemy, nie ciąży nad nami żaden konkretny wymóg. Jeśli nasza sytuacja materialna nie jest najlepsza, nie popełnimy faux pas, kiedy zrezygnujemy z koperty. Ile na chrzest przeznaczyć pieniędzy?

Analizując średnie datki, można zauważyć tendencję, że najczęściej rodzice chrzestni wręczają kwoty oscylujące wokół tysiąca złotych, bliska rodzina w granicach 300-500 zł, a dalsza oraz znajomi w przedziale 100-200 zł. Pamiętajmy jednak, że są to najczęściej stosowane przez gości sumy, co nie znaczy, że jest trend, którego należy przestrzegać. Najważniejszy jest indywidualne podejście i własne możliwości. Koperta wręczana rodzicom na chrzest, to dobry zwyczaj, ale w żadnym wypadku nie jest to wymóg.

Wypożycz ubranko do chrztu dziecka tanio
Przejdź do naszej oferty i już teraz zamów wybrany komplet ubranek do chrztu chłopca i dziewczynki.
Prezent na chrzciny – co najlepiej kupić dla chłopca i dziewczynki?
5 (100%) 3 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *